Rozwój osobisty

5 języków miłości. Jakim językiem miłości mówisz?

Możemy bardzo się starać okazać, jak zależy nam na drugiej osobie. Jeśli jednak nie robimy tego w sposób, który do niej przemawia, to… Zawsze możemy to zmienić, robiąc wspólnie test 5 języków miłości.

Nie ma dwóch osób, które mówiłyby tym samym językiem miłości i tym samym dialektem. Nie ma dwóch osób, które wyrażałyby i odczuwałyby miłość dokładnie tak samo

dr Gary Chapman, znany amerykański terapeuta

Dr Chapman wyróżnił 5 podstawowych działań naszego partnera, które sprawiają, że czujemy się kochani. Okazało się, że większość z nas wyraża i interpretuje miłość na te same sposoby. Tak zostało wyróżnionych 5 języków miłości.

Wersja sielankowa

Najcudowniej jest oczywiście wtedy, kiedy jesteśmy świadomi i otwarci na wszystkie 5 języków miłości i świetnie potrafimy je odczytać. Czujemy, kiedy nasza druga połówka potrzebuje drobnej usługi i jesteśmy w stanie okazać jej uczucia w ten sposób. Idziemy więc na zakupy, przygotowujemy posiłek i nawet zmywamy (!), chociaż dziś nie była nasza kolej. Robimy to wszystko, pomimo faktu, że my sami, z natury wyrażamy miłość za pomocą bliskości i wspólnego czasu. To samo tyczy się drugiej połówki. Nawet po bardzo męczącym dniu potrafi rzucić się nam się na szyje, poprzytulać po czym zaprosić na wspólne patrzenie sobie w oczy przy zapalonej świecy, trzymając się przy tym za ręce. Oh, bajka!

Wersja bez lukru

Oczywiście, bywa też i tak, że zamiast bajki mamy coś w rodzaju tragi-komedii. Uciarani po pas usługujemy naszym bliskim, targamy tony zakupów, godzinami pichcimy coś przy garach, a oni… nie dostrzegają w tym wyrazów miłości. Ups, zaczyna się. My nie czujemy się doceniani, zaczynamy coś psioczyć pod nosem. Połówka nie rozumie co się dzieje. Dla niej obiad to po prostu posiłek, który trzeba zrobić. Zbliża się początek kłopotów…

Tak naprawdę nikt nie chce źle, a jednak dochodzi do braku zrozumienia i konfliktu.

5 języków miłości ♥

Aby sprawdzić, który z wymienionych języków dominuje w naszym przypadku można rozwiązać test online w języku polskim KLIK lub na oficjalnej stronie anglojęzycznej KLIK. Dobrym rozwiązaniem jest również przeczytanie krótkich opisów języków, by poczuć, który w szczególności do nas przemawia.

  • Słowa czyli wyrażenia afirmatywne. Czujemy się kochani, gdy słyszymy od kogoś słowa wsparcia, pochwały i docenienia. Tak niewiele, a jaki miód na serce!
  • Dobry czas. Potrzebujemy spędzać z ukochanym jak najwięcej czasu – wspólne spacery, jedzenie posiłków, taniec. To są właśnie dobre rytuały, pisałam o nich rónwież TUTAJ.
  • Prezenty i niespodzianki. Nie chodzi tu o materializm, a o małe gesty, które są dowodami miłości. Liściki z wyrazami uczuć, drobne prezenciki czy kwiatek.
  • Drobne przysługi. Robimy coś za partnera czegoś, czego wiemy, że nie lubi lub na co po prostu nie ma czasu. Świetny sposób na okazanie miłości.
  • Dotyk, przytulanie, pocałunki. Trzymamy się za ręce, całujemy i przytulamy, kiedy tylko pojawi się okazja. Prawdziwa gratka dla “dotykowców”.
Jakim językiem miłości mówisz?

Najlepsze w 5 językach miłości jest to, że nie odnoszą się on tylko do par, równie skuteczne są w innych relacjach. W końcu wszyscy mamy potrzebę kochać i czuć się kochanymi, czyli doświadczać miłości w naszym języku czy to od męża, dzieci, siostry, czy przyjaciela.

Jak to zadziałało u Nas?

W Naszym przypadku szczególnie przyjemne były rozmowy sprowokowane właśnie tym tematem – w jaki sposób wzajemnie okazujemy sobie miłość? Jak myślimy, że druga osoba chciałaby, żebyśmy to robili dla niej? Cudowne i długie, do późnych godzin nocnych (szczegóły może opiszę później).

Tymczasem zapraszam do testu i czekam na Wasze refleksje ♥ ♥ ♥

 

Mogą Ci się również spodobać

Leave a Reply